Mezinárodní den žen (MDŽ)

publikováno 04.03.2022 | čtení na 15 minut

Někdo slaví Valentýna, někdo zase MDŽ. Tak to alespoň říká mnoho českých žen, které tento den vnímají různě. Rozdíl mezi těmito dvěma svátky je však podstatný. Valentýn je svátek zamilovaných, MDŽ je svátek na oslavu všech žen a jejich rovnoprávnosti a slavíme ho už přes 100 let. V obou případech je však tento den provoněný květinami a ve vzduchu je cítit láska a úcta k ženám.

Svátek, který se u nás proslavil za dob komunismu

Jak jsem uvedla, mnoho lidí MDŽ neslaví a jako důvod uvádějí, že je to komunistický svátek. Proto na něj zanevřeli, což je podle mě velká škoda. Svátek sice komunisté v naší zemi skutečně velmi zpropagovali a proslavili, původně však tento svátek vznikl v USA, kdy se 8.března 1908 konalo velké shromáždění za volební právo žen. Od roku 1910 je svátek MDŽ mezinárodně uznán.

Češi si pamatují, že tento den ženy chodily domů s karafiáty, tulipány nebo narciskami, dárkovým mýdlem či bonboniérou. Pokud nějaký muž už řezanou květinu nesehnal, musel se spokojit s bramboříkem v květináči.

blog-MDZ-image02-1.jpg

Na počest MDŽ se připravovala různá vystoupení dětí a v televizi se vysílaly zábavné pořady. Všude však v hlavní roli byla žena jako bytost, která bojuje za mír, rovnoprávnost a lepší společnost.

Jako tradicí u nás, až do roku 1989, se stalo pozvání na Pražský hrad, kde se každý rok sešly různé profese z řad nejlepších dělnic, tak například i sportovkyň, které dostaly prostor pro jejich prezentaci dobrých výsledků a plánů do budoucna.

Pomocníci v domácnosti jako velký pokrok

Když jdu dnes prát prádlo, žehlit nebo sušit a i tak u toho nadávám, občas si vzpomenu na babičku nebo maminku. Jak to všechno zvládaly? Dříve přeci neexistovaly ani pračky, ani sušičky, ani napařovací žehličky. Nebo existovaly, u nás však nebyly tolik k sehnání a pokud ano, bylo na ženy, které tyto pomocníky používaly, pohlíženo spíše opovrženě. Přitom každá z nich tajně snila o něčem, co by jí alespoň trochu od práce ulevilo.

I bez těchto technických pokroků zvládly ženy obstarat celou domácnost a přitom měly vše urovnané a čisté a ještě stihly navařit. Oslava MDŽ tehdy měla skutečně význam uznání, že žena dokáže zvládnout jak vydělat peníze, tak obstarat vše, co je v domácnosti třeba. Tak nato alespoň pohlížím já.

Byla však jiná doba, jiné pracovní podmínky i požadavky. Dnes jsou ženy hojně obsazovány do manažerských pozic a abych pravdu řekla, obdiv, co dnešní ženy zvládnou, je stále velký a silný. Sama jsem žena. Sama vím, jak je občas těžké všechno stihnout a nejlépe ke spokojenosti všech.

blog-MDZ-image01.jpg

Aby to šlo, musíme všechny ubrat ze svých nároků na dokonalost a místo řádu dát některým věcem obyčejnou lehkost. Nebuďme na sebe tak tvrdé. Užívejme si to, že jsme ženami, jemnými a něžnými. A pokud vám 8. března kdokoliv popřeje všechno nejlepší k svátku, poděkujte úsměvem a přijměte, že vás někdo obdivuje. Doma jsme totiž zástupkyně něhy, jistoty a bezpečí a proto všechny obdivuhodné.

Kdybych vám teď mohla předat kytičku jako poděkování a obdiv, moc ráda vám ji dám.

Autor: Veronika